خانه / آموزش / میزبانی وب / نحوه حذف کش dns در ویندوز

نحوه حذف کش dns در ویندوز

حذف کش dns ها در ویندوز

در این آموزش قصد داریم شما را با نحوه ی پاک کردن کش اینترنت خود آشنا نماییم. با خالی نمودن کش مرورگر ، شما می توانید فقط کش مرورگر خود را خالی نمایید و نه شبکه ی اینترنت خود را. در برخی مواقع بنابر دلایلی از جمله انتقال سایت به یک میزبانی وب دیگر و تعویض سرور هاستینگ یا انتقال به یک ip دیگر با خرید گواهی SSL سایت شما باز نمی شود و یا آدرس قدیمی سایت برای شما نمایش داده می شود. در این شرایط چه باید کرد؟

ابتدا لازم است بدانیم کش چیست؟
واژه ی کش در اینترنت به معنای حافظه ی نهان یا حافظه ی پنهان می باشد. زمانی که شما مشغول وب گردی در اینترنت می باشید، یکسری از اطلاعات سایت هایی که بازدید می کنید، شامل فایل های CSS، HTML، Javascript و تصاویر، در حافظه ی کش مرورگرتان ذخیره می شوند و بعبارتی دقیق تر در سیستم شما ذخیره می گردند. این کار به 2 دلیل انجام می شود :
• در مراجعات بعدی به این صفحات نیازی به دانلود کلیه اطلاعات توسط مرورگر جهت بارگذاری نمی باشد و مرورگر از اطلاعات کش شده و با سرعت بالاتری استفاده می کند.
• در مصرف پهنای باند سایت ها صرفه جویی می گردد.
به این عمل که مرورگر از اطلاعات کش شده جهت بارگزاری یک سایت استفاده نماید Caching گفته می شود.

با کش شدن اطلاعات، سایت ها در مراجعات بعدی، مرورگر اطلاعات سایت را مجدد دانلود نکرده و از اطلاعات کش شده ی قبلی استفاده می کند. حال اگر تغییر در سایت ایجاد شده باشد، برای مثال تعویض هاست ، نمی توانید سایت جدید خود را مشاهده نمایید و سایت قبلی را میبینید؛ این نیز به علت کش شدن اطلاعات قبلی می باشد.

مراحلی وجود دارند که در زمینه رفع این مشکل در اکثر مواقع به شما کمک خواهند نمود و با استفاده از این مراحل می توانید کش های خود را پاکسازی نمایید. در ادامه ی این آموزش شما را با این مراحل به صورت کامل آشنا خواهیم نمود.

مرحله ی اول ) پاک کردن کش مرورگر:

در اولین مرحله لازم است کش مرورگر خود را به صورت کامل خالی نمایید که می توانید از آموزشی که در این زمینه برای شما تهیه نموده ایم ، آموزش خالی نمودن کش در مرورگر ها ، برای هر نوع مرورگری استفاده نمایید و کش آن را به صورت کامل خالی کنید . در اکثر مواقع مشکل با خالی نمودن کش مرورگر برطرف خواهد شد.

مرحله ی دوم ( پاک کردن کش DNS های اینترنت خود:

در صورتیکه با انجام مرحله ی اول مشکل برطرف نگردید می بایست مطابق با مراحل ذیل اقدام نمایید:

  • خالی کردن کش dns در سیستم عامل ویندوز

  1. در محیط ویندوز ، منوی Start را باز نمایید.
  2. برنامه ی Run را اجرا نمایید.

flush-dns-1

ادامه این آموزش را در لینک آموزش خالی کردن کش DNS ها مشاهده نمایید.

درباره الهام یزدان پرست

بیش از 3 سال است که در زمینه آی تی و فناوری اطلاعات در حال تحقیق و مطالعه است، مدرک آکادمیک تحصیلی ندارد اما دکترای موفقیت دارد، عاشق یادگیری و یاد دادن است و دستی هم در فلسفه دارد.

پیشنهاد بررسی

هاست چیست ؟ و چرا باید یک هاست خوب بخریم ؟ + فیلم آموزشی

سناریو فیلم هاست چیست ؟ آقای رایان برای خودش یه دامنه مناسب خریده و حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.