خانه / آموزش / عمومی / آموزش رفع خطای the connection untrusted

آموزش رفع خطای the connection untrusted

در بستر اینترنت برای تبادل اطلاعات از پروتکل HTTP استفاده می شود. HTTP مخفف کلمات Hyper Text Transfer Protocol و به معنای پروتکل انتقال فرامتن ها می باشد که بر اساس این پروتکل استاندارد ، موتون ساده در اینترنت منتقل می گردند. این پروتکل از پورت 80 استفاده می کند و به دلیل عدم رمز نگاری اطلاعات انتقالی، از لحاظ موارد امنیتی فاقد امنیت اطلاعات می باشد. در این حالت اطلاعاتی که از طریق پروتکل HTTP ارسال می نمایید نیز توسط شخص سومی (برای مثال ISP اینترنت شما) و از طریق نرم افزار هایی مانند Sniffer به راحتی قابل مشاهده می باشد.

برای رفع این مشکل می توان از پروتکل امنی با نام HTTPS که علاوه بر HTTP از SSL/TLS نیز استفاده می کند ، استفاده کرد. این پروتکل برای انتقال اطلاعات از پورت 443 استفاده می کند و اطلاعات ارسالی از طریق SSL رمزنگاری شده و با استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی توسط فرستنده و گیرنده فقط قابل مشاهده می باشد. این موضوع می تواند برای شرکت های هاستینگ حائز اهمیت قرار بگیرد و برای تامین امنیت اطلاعات ورود به هاست کاربران از این پروتکل استفاده نمایند.

HTTPS مخفف کلمات Hyper Text Transfer Protocol Secure و به معنای پروتکل امن انتقال فرامتن ها می باشد و معمولا توسط سایت هایی مانند درگاه های بانکی و سایت هایی حاوی اطلاعات حساس و مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

SSL نیز مخفف کلمات Secure Socket Layer و در اصطلاح سیستم امن انتقال داده نامیده می شود. مشخصه ی سایت هایی که از این گواهی امنیتی استفاده می کنند وجود عبارت HTTPS سبزرنگ در کنار نام دامنه ی آن ها و علامت قفل موجود در نوار آدرس مرورگر می باشد.

معمولا پیش می آید که در ورود به برخی از سایت ها این گواهی به صورت خودکار تایید نمی شود و میبایست خودمان گواهی را تایید نماییم تا بتوانیم به سایت دسترسی یابیم . این مشکل دلایل مختلفی از جمله ناهماهنگی در ساعت سیستم عامل با ساعت جهانی داشته و با تایید SSL برطرف خواهد شد.

توجه: به این نکته دقت داشته باشید که برای هر سایتی نباید SSL را تایید کنید و فقط سایت هایی که میشناسید و مطمعن هستید آدرس آن را به درستی تایپ نموده اید را تایید نمایید.

در ادامه ی این آموزش با رفع مشکل تایید گواهی SSL در مروگر آشناخواهید شد:

  • تایید گواهی SSL در مرورگر Mozilla Firefox

هنگام ورود به سایتی که نیاز به تایید گواهی امنیتی SSL را دارد، از طریق مرورگر Mozilla Firefox با صفحه ای مشابه ذیل مواجه خواهید شد.

confirmation-ssl-1

برای رفع این مشکل مطابق ذیل اقدام نمایید:

  1. بر روی عبارت I Understand The Risks کلیک نمایید.
  2. بر روی دکمه ی Add Exception کلیک نمایید.

confirmation-ssl-2

  1. از پنجره ی Add Security Exception بر روی Get Certificate کلیک نمایید.
  2. سپس بر روی Confirm Security Exception کلیک نمایید.

confirmation-ssl-3

در این مرحله گواهی امنیتی تایید شده و به صفحه ی سایت مورد نظرتان انتقال خواهید یافت.

ادامه این آموزش را در لینک آموزش رفع خطای the connection untrusted در مرورگر از طریق تایید SSL مشاهده نمایید.

درباره الهام یزدان پرست

بیش از 3 سال است که در زمینه آی تی و فناوری اطلاعات در حال تحقیق و مطالعه است، مدرک آکادمیک تحصیلی ندارد اما دکترای موفقیت دارد، عاشق یادگیری و یاد دادن است و دستی هم در فلسفه دارد.

پیشنهاد بررسی

نحوه ساخت آدرس برای کانال یوتیوب

چگونه یک آدرس سفارشی برای کانال یوتیوب خود بسازیم؟! با آموزش ساخت آدرس url اختصاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.